2024.gadā CleanR Grupa plašā pētnieku un zinātnieku kopsadarbībā radīja unikālu rīku – Latvijas Aprites ekonomikas indeksu pašvaldībām.
Agita Baltbārde
Valdes locekle
Viens no vienkāršākajiem un precīzākajiem aprites ekonomikas skaidrojumiem ir “gudra saimniekošana”. Tās pazīmes ir sabalansēta resursu izmantošana jeb efektivitāte, spēja noteikt konkrētus mērķus, soļus virzībā uz tiem, kā arī spēja efektīvi izmantot informāciju un datus. Mūsu mērķis, izveidojot Latvijas Aprites ekonomikas indeksu, ir nodrošināt pašvaldībām un politikas veidotājiem lietderīgu instrumentu, kas palīdzētu novērtēt aktuālo situāciju aprites ekonomikas jomā un saprast, kas jāuzlabo kopējai Latvijas iedzīvotāju labklājībai.
Vislielākais gandarījums ir par iegūtajiem datiem. Nu varam lepni izcelt Latvijas pašvaldību piemērus un labo praksi arī starptautiskā arēnā. No zinātniskā viedokļa ir fiksēta esošā situācija 2024. gada pirmajā pusgadā un tas netiek vērtēts kā labi vai apmierinoši, bet kā bāze turpmākajām aktivitātēm – sabiedrības iesaistei, uzņēmējdarbības veicināšanai, investīciju piesaistei, attieksmes maiņai.
Andris Saulītis
Dr. sc. soc.
Iedzīvotāju aptaujas dati liecina, ka daudzviet pašvaldības ir sagatavojušas infrastruktūru aprites ekonomikai, taču izaicinājums ir tās pilnvērtīga integrācija ikdienas saimniekošanā. Vienlaikus Latvijā ir veiksmīgi piemēri, kur iedzīvotāji aktīvi iesaistās aprites ekonomikas darbībā, proti, ir jomas, kur ir augsta pakalpojumu un infrastruktūras pieejamība, gan arī to intensīva izmantošana. Šī labā prakse būtu jāpārņem arī citu aprites ekonomikas principu ieviešanā.