Rīgā atklāj pirmo vides izglītības konceptvietu ŠŪNA un aicina uz bezmaksas pasākumiem

03 Mai 2024

Ceturtdien, 2. maijā, Rīgā oficiāli atklāja pirmo vides izglītības konceptvietu un notikumu ŠŪNA, kur nākamās astoņas nedēļas rīdzinieki un pilsētas viesi ir aicināti apmeklēt vairāk nekā 30 bezmaksas pasākumus, kas veltīti ilgtspējai, dabai un klimatam, informēja “CleanR Grupa” valdes locekle Agita Baltbārde.

ŠŪNA atrodas K. Valdemāra ielas skvērā starp Latvijas Mākslas akadēmiju un Latvijas Nacionālo mākslas muzeju. Plašāka informācija par programmu pieejama tīmekļa vietnē https://cleanrgrupa.lv/suna/.

ŠŪNA ir “CleanR Grupas” dāvana sabiedrībai grupas lielākā un Latvijā vadošā atkritumu apsaimniekošanas uzņēmuma “CleanR” 80 gadu jubilejā.

“Par sabiedrību mēs varam rūpēties dažādi – gan sniedzot savus pakalpojumus visaugstākajā kvalitātē, gan proaktīvi rūpējoties par ilgtspēju visplašākajā šā vārda nozīmē. Manuprāt, ilgtspēja nav tikai Eiropas Savienības, ministriju vai pašvaldību jautājums, tā ir ikviena mūsu atbildība, un katram no mums ir sava loma tajā. Mēs kā vides nozares līderis jūtam arī ļoti lielu atbildību par vides izglītību – ŠŪNA ir daļa no šā devuma,” atklāšanā sacīja “CleanR Grupas” padomes priekšsēdētājs Guntars Kokorevičs.

Viņš arī pauda pārliecību, ka ŠŪNA būs kā tilts starp vides nozares speciālistiem un sabiedrību, palīdzot satikties, diskutēt un apmainīties viedokļiem, tādējādi veicinot izpratni par vides izaicinājumiem un motivējot rīkoties.

Astoņās nedēļās ŠŪNĀ satiksies klimata pārmaiņu pētnieki, mākslinieki, aktīvisti un ikviens, kam rūp planētas nākotne, lai kopīgi diskutētu, iedvesmotu un meklētu risinājumus mūsu planētas aktuālākajiem izaicinājumiem. Katra nedēļa būs veltīta kādam no ANO ilgtspējīgas attīstības mērķiem, piedāvājot ŠŪNAS apmeklētājiem aizraujošas aktivitātes, lekcijas, diskusijas un radošas darbnīcas.

“Mēs esam pārliecināti, ka diskusijai par ilgtspēju ir jābūt publiskai un daudzveidīgai. Tāpēc ŠŪNA nav muzejs vai izstāde, bet gan notikumu kopums, kas astoņās nedēļās aplūkos astoņas dažādas tēmas dažādās formās – multimediālā performancē, darbnīcās, diskusijās, izstādēs un spēlēs. Mūsu mērķis ir normalizēt sarunu par vides tematiem, padarīt to par ikdienas daļu un rosināt ikvienu pārdomāt savu lomu vides un klimata ilgtspējā,” uzsvēra Baltbārde.

Atklāšanas pasākumā viesi iepazinās ar ŠŪNAS astoņu nedēļu programmu un ļāvās mākslinieka Ginta Gabrāna izstādes “Fungas kalns” hipnotiskajai burvībai, aplūkojot mākslīgā neironu tīklā ģenerēto pasauli, kur kalni mijas ar ielejām, upes vijas cauri mežiem, radot neparastu un aizraujošu ainavu. Digitālā izstādē būs apskatāma līdz 10. maijam.

“Klimata pārmaiņu un vides degradācijas temati aizvien vairāk parādās mūsu dienaskārtībā, tomēr  ar to vien, ka apzināmies, ka pārmaiņas notiek un ne vienmēr labākajā virzienā, ir nepietiekami. Par risinājumiem ir ne tikai jādomā, bet tie ir arī jāīsteno – jāsāk ar savu ieradumu maiņu. Mēs labi zinām, ka darīt citādāk, nekā ierasts ne vienmēr ir viegli – ir vajadzīga motivācija. Mēs ceram, ka ŠŪNAS pasākumi iedvesmos un motivēs rīkoties par labu videi un ilgtspējai. Mēs aicinām līdzdarboties ŠŪNAS notikumos ikvienu – neatkarīgi no vecuma, dzimuma, profesijas vai izglītības, jo rūpes par vidi un ilgtspēju ir pienākums un iespēja mums visiem,” aicina Eiropas Klimata pakta vēstniece Latvijā un ŠŪNAS projektu vadītāja Ieva Kolosova.

Pirmā ŠŪNA nedēļa ir veltīta tēmai “Kvalitatīva vides izglītība”. Aicinām ikvienu interesentu apmeklēt ŠŪNU un iesaistīties aizraujošās aktivitātēs, kas palīdzēs labāk izprast vides izaicinājumus un to, kā rīkoties ilgtspējīgi.

3. maijā no plkst. 17.00 līdz 20.00 māksliniece Iveta Trence vadīs “Papīra darbnīcu”, kurā varēs apgūt radošus paņēmienus, kā pārstrādāt papīru un izgatavot unikālus priekšmetus.

4. maijā no plkst. 12.00 līdz 16.00 kopā ar “1836” komandu svinēsim valsts svētkus.

5. maijā no plkst. 12.00 līdz. 13.30 grāmatas “Plastmasas huligāni” autore Agnese Vanaga vadīs radošo darbnīcu, kurā varēs izveidot savu “huligānu grāmatu”. No plkst. 14.00 līdz 16.00 ģimenes ar bērniem varēs piedalīties aizraujošās vides spēlēs, kas palīdzēs uzzināt vairāk par dabas aizsardzību un ilgtspējīgu dzīvesveidu.

Plašāka informācija pieejama ŠŪNAS mājaslapā – https://cleanrgrupa.lv/suna/.

Katru nedēļu līdz 28. maijam pirmdienās un otrdienās notiks multimediāla izrāde jauniešiem vecumā no 16 līdz 19 gadiem “Es neesmu nekāds zaļais!”, kas ir provokatīvs stāsts par vidi, klimatu un pasauli, kādu esam radījuši. Vietu skaits ierobežots, tāpēc aicinām pedagogus pieteikt savus audzēkņus ŠŪNAS mājaslapā – https://cleanrgrupa.lv/suna/.

“CleanR Grupas” lielākais uzņēmums “CleanR” savu darbību sāka 1944. gadā kā Rīgas pilsētas attīrīšanas trests. Gadu gaitā, mainot gan īpašumtiesību statusu, gan nosaukumu, “CleanR” kļuvis par Latvijā vadošo atkritumu apsaimniekošanas un aprites ekonomikas līderi.

Pieteikties jaunumiem