CleanR atklāj pirmos pazemes atkritumu konteinerus daudzdzīvokļu namu pagalmā

11 Mai 2023

10. maijā, Rīgā, Āgenskalna priedēs, Melnsila ielas 24. nama pagalmā, atklāja pirmos pazemes jeb pusslēptos konteinerus pie daudzdzīvokļu mājām Rīgā, kurus iedzīvotājiem bez maksas izbūvējis atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums CleanR, informēja tā valdes priekšsēdētājs Valerijs Stankevičs.

 

Jau pavisam drīz pazemes atkritumu konteineri tiks atklāti arī turpat netālu, Kristapa ielā 16, vēl 11 adresēs jau ir noslēgti līgumi par konteineru izbūvi, un drīzumā gaidāma būvniecības uzsākšana. Rīdzinieki aizvien vairāk novērtē mūsdienīgu, uz sakoptu vidi vērstu atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūru, kas no virszemes ļauj aizvākt lielu daļu ierasto konteineru.

 

Atklāšanas pasākumā piedalījās CleanR vadība, kā arī Rīgas domes priekšsēdētājs Mārtiņš Staķis, Mājokļu un vides komitejas priekšsēdētājas vietniece Mairita Lūse un SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” (RNP) valdes loceklis Bernhards Maļinovskis.

 

Klātienē tika uzskatāmi demonstrēts, kā pazemes konteineri atšķiras no tradicionālajiem virszemes konteineriem, to ietilpība un tas, kā notiek to iztukšošana. Tāpat bija iespēja piedalīties meistarklasē un apgūt vai atgādināt sev pamata zināšanas šķirošanā.

 

“Aptuveni 12 gados mums vismaz piecas reizes ir jāsamazina atkritumu apjoms, ko noglabājam poligonos. To var panākt, tikai radot mazāk atkritumu, šķirojot un pēc tam pārstrādājot sašķiroto. Rīga rāda labu paraugu, pakāpeniski stiprinot dalīto atkritumu šķirošanu. Obligāta ir stikla, papīra, plastmasas un metāla iepakojuma šķirošana, un pašlaik notiek pāreja arī uz obligātu bioloģisko atkritumu šķirošanas ieviešanu. Līdz ar šīm prasībām jāmainās arī infrastruktūrai – atkritumu konteineriem nav jāaizņem viss pagalms vai zaļā zona, tieši otrādi. To funkcija ir padarīt šķirošanu ērtu un motivējošu,” teica Valerijs Stankevičs.

 

Latvijas lielākā cieto sadzīves atkritumu poligona “Getliņi Eko” 2022. gada novērojumi liecina, ka pēdējos piecos gados pakāpeniski samazinās pieņemto nešķiroto sadzīves atkritumu apjoms. Virzība ir pozitīva, bet lēna. Dalīti šķiroto atkritumu īpatsvars pieaudzis arī Rīgā. 2022. gadā Rīgā dalīti savākti 29,2% atkritumu, kas ir par 5,62 procentpunktiem vairāk nekā 2021. gadā un par 9,3 procentpunktiem vairāk nekā 2020. gadā. Visstraujāk audzis dalīti vāktā vieglā iepakojuma un stikla apjoms.

 

“Rīgas pašvaldība veic būtisku darbu, lai ieviestu mūsdienīgu atkritumu apsaimniekošanas sistēmu pilsētā, un motivē iedzīvotājus, uzņēmumus un iestādes aizvien vairāk šķirot atkritumus. Ļoti pozitīvi ir vērtējams tas, ka mūsu privātie partneri vienlaikus modernizē atkritumu apsaimniekošanas infrastruktūru. Pazemes konteineri ir īpaši piemēroti vietās, kur ir lieli atkritumu apjomi. Aicinu visas iedzīvotāju biedrības veikt labiekārtojumus savos iekšpagalmos – tam ir pieejama arī Rīgas pašvaldības līdzfinansējuma programma,” mudināja Mārtiņš Staķis.

 

Viņš atgādināja, ka plašāka informācija par pašvaldības līdzfinansējuma programma dzīvojamo māju piesaistīto zemesgabala labiekārtošanas darbiem pieejama tīmekļa vietnē https://atjauno.riga.lv/dzivojamas-majas/.

 

Mairita Lūse sacīja, ka Rīga ir spērusi nozīmīgus soļus atkritumu apsaimniekošanas sistēmas sakārtošanā, nosakot konteinerus iepakojuma un stikla šķirošanai kā obligātus, izveidojot vienotu šķirošanas ceļvedi un veicot citas izglītojošas aktivitātes.

 

“Tas atspoguļojas arī atkritumu apsaimniekošanas statistikā – atkritumu šķirošana 2022. gadā ļāvusi iedzīvotājiem ietaupīt 14 miljonus eiro. Tuvākajā laikā Rīga plāno noteikt kā obligātus arī konteinerus bioloģiski noārdāmo atkritumu dalītajai vākšanai un sākt darbu pie atkritumu apsaimniekošanas svarīgākā darba – savu radīto atkritumu samazināšanas, piemēram, aizstājot vienreizlietojamās glāzes pasākumos un veicinot vairākkārt lietojamo trauku izmantošanu,” teica Mairita Lūse.

 

Melnsila ielas nama pagalmā 26 tradicionālās atkritumu tvertnes ir aizstājuši seši pazemes konteineri ar ietilpību no diviem līdz pieciem kubikmetriem. Jaunie konteineri ir funkcionāli, jo aizņem mazāk vietas, tie ir estētiski un vienlaikus droši pret nokrišņiem, grauzējiem un putniem, kas itin bieži iznēsā atkritumus.

 

“Esmu gandarīts, ka tieši SIA “Rīgas namu pārvaldnieks” apsaimniekotās mājas ir pirmās daudzdzīvokļu ēkas Rīgā, pie kurām īstenots šis modernais atkritumu apsaimniekošanas risinājums – pazemes atkritumu konteineru novietne. Mēs esam liecinieki tam, ka mainās ne tikai ēkas, bet arī vide ap tām. Pozitīvi, ka daudzviet pasaulē izmantotā pazemes konteineru tehnoloģija beidzot ir nonākusi arī līdz Rīgas mikrorajoniem,” atzina Bernhards Maļinovskis.

 

RNP valdes loceklis sacīja, ka šis ir pirmais ēku kvartāls Rīgā, kur ir izbūvēts pazemes konteineru laukums, vizuāli nepievilcīgo konteineru laukumu paslēpjot zem zemes.

 

“Šis ir veids, kā risināt arī vienu no īpaši aktuālām iekšpagalmu problēmām, proti, vietas trūkumu infrastruktūrai. Jaunie konteineri aizņem daudz mazāk platības, līdz ar to pietiks vietas arī auto un velo novietnēm, soliņam un pat puķudobei, kā arī bērnu laukumam. Un, protams, svarīgi apzināties, ka pareiza un precīza atkritumu šķirošana dod iespēju ietaupīt līdzekļus katrai mājsaimniecībai,” pauda Maļinovskis.

 

Šā projekta izmaksas ir apmēram 20 tūkstoši eiro, taču katrs gadījums ir individuāls un tiek izstrādāts atsevišķs projekts. “ Avotu ielā būs divi pazemes konteineri – sadzīves atkritumiem un sausajam iepakojumam,” piebilda CleanR pārstāvis.

 

Īpašā akcijā CleanR līdz šā gada beigām ir apņēmies izbūvēt pazemes konteinerus 100 vietās Rīgā bez maksas un aicina namu apsaimniekotājus vēl pieteikties. Pārrunas un sadarbība sākta ar vairāk nekā 65 partneriem, un CleanR bez maksas izbūvēs pazemes konteinerus vēl 35 adresēs.

 

Noslēgumā CleanR valdes loceklis uzsvēra, ka infrastruktūra ir daļa no vides sakārtošanas. Nākamais posms ir pašu iedzīvotāju rokās, proti, izmantot jauninājumus un veidot jaunus ieradumus, jo tīrus pagalmus var uzturēt, tikai visiem kopā sadarbojoties.

 

Par “CleanR”

SIA “CleanR” ir vadošais sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums Latvijā ar vairāk nekā 75 gadu pieredzi, plašu un inovatīvu pakalpojumu klāstu, tas apkalpo teju pusmiljonu klientu visā Latvijā. “CleanR” ir Ilgtspējas indeksa platīna kategorijas uzņēmums, apliecinot risku un procesu vadības atbilstību labākajai praksei. “CleanR” ir ieguvis ģimenei draudzīga uzņēmuma statusu, kas apliecina rūpes par darbinieku labbūtību. SIA “CleanR” ietilpst Latvijā vadošajā vides pakalpojumu jomas koncernā AS “CleanR Grupa”, kura uzņēmumi nodrošina vairāk nekā 40 vides pakalpojumu sadzīves un industriālo atkritumu apsaimniekošanā, otrreizējo materiālu šķirošanā un pārstrādē, kā arī telpu un pilsētvides uzkopšanas un namu apsaimniekošanas jomā.

 

Papildu informācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem:

Zane Auziņa,

AS “CleanR Grupa” sabiedrisko attiecību vadītāja

E-pasts: [email protected]

Mob. tālr.: +371 26119423

Pieteikties jaunumiem