“CleanR Grupa” sadarbībā ar 15 Latvijas skolu jauniešiem radīs risinājumus vides saudzēšanai

01 Mar 2023

“CleanR Grupa” sadarbībā ar “Junior Achievement Latvia” (JAL) Līderu programmu aicina jauniešus radīt idejas, kā Latvijā veicināt atkritumu neradīšanas kultūru un kā mazināt ietekmi uz vidi, dažādas klātienes darbības aizstājot ar aktīvāku digitālo risinājumu izmantošanu ikdienā, informē Grupas Korporatīvo attiecību un ilgtspējas direktore Agita Baltbārde.

 

AS “CleanR Grupa” dibinātājs un padomes priekšsēdētājs Guntars Kokorevičs JAL Līderu izglītības programmu iniciēja jau 2014. gadā. Tā ir paredzēta personības attīstībai un izaugsmei 16 – 20 gadīgiem jauniešiem ar mērķi veidot jauno līderu paaudzi Latvijas konkurētspējas palielināšanai. 2023. gadā JAL mentoru programmai pievienojās arī Grupas padomes loceklis Māris Mančinskis.

“Līderība ir nesaraujami saistīta ar spēju pieņemt lēmumus ar ietekmi nākotnē, tostarp ar planētas saglabāšanu nākamajām paaudzēm, jo tas liecina par prasmi domāt ilgtermiņā. CleanR Grupai kā vides pakalpojumu nozares līderim ir būtiski ieguldīt Latvijas ilgtspējā – ar Līderu programmu to īstenojam kā ieguldījumu kvalitatīvā jauniešu izglītībā – gan paaugstinot skolēnu apziņu par vides izaicinājumiem, gan motivējot meklēt jēgpilnus to risinājumus,” skaidro Kokorevičs.

Savus risinājumus CleanR Grupas izvirzītajiem izaicinājumiem aprites ekonomikas veicināšanai, jauniešiem jāiesniedz līdz šī gada augustam. Efektīvākie risinājumi potenciāli varētu tikt iekļauti Grupas ikgadējā Latvijas vides izglītības kampaņā.

““Junior Achievement” Latvia Līderu programma” ik gadu pulcē motivētākos, uzņēmīgākos un zinošākos jauniešus no visas Latvijas. Tā ir spēcīga komanda ar potenciālu ne vien meklēt radošus risinājumus pastāvošajiem izaicinājumiem, bet tos arī praktiski īstenot,” skaidro JAL vadītājs Jānis Krievāns.

Jauniešiem dotie izaicinājumi ir izvēlēti mērķtiecīgi. Atkritumu neradīšanas kultūras veidošana ir būtiska kontekstā ar faktu, ka, kaut arī pēdējos gados šķiroto un pārstrādāto atkritumu apjoms pieaug, tomēr kopējais radīto atkritumu apjoms būtiski nemazinās. Proti, Eiropas Savienība ir izvirzījusi mērķi, ka līdz 2035. gadam poligonos būtu jāapglabā ne vairāk kā 10% no atkritumiem, pašlaik Latvijā šis rādītājs ir ap 50%.

“Veids, kā mēs varam sasniegt Eiropas Savienības izvirzīto mērķi, ir ne tikai iesaistīties atkritumu šķirošanā, bet arī mazināt atkritumus, ko paši radām. Pašlaik ar lielāko ietekmi kopējā atkritumu masā ir  tekstila izstrādājumi, kas veido aptuveni 14% no visiem atkritumiem, un bioloģiski norādāmie, tai skaitā arī pārtikas atkritumi, kas veido 40% no kopējā atkritumu apjoma,” skaidro Baltbārde.

Grupas sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums CleanR jau ir uzstādījis 60 tekstila konteinerus un līdz 2023. gada beigām plāno uzstādīt vēl vismaz 100 konteinerus. Vienlaikus pēdējā gadā daudzkārt pieaudzis arī uzstādīto bio atkritumu konteineru skaits.

Savukārt ikdienas klātienes darbību aizstāšana, galvenokārt izmantojot dažādus pakalpojumus, ar digitāliem risinājumiem, atstāj būtisku ietekmi uz CO2 pēdas mazināšanu, attiecīgi arī mazinot šo darbību ietekmi uz klimatu.

“Jauniešus aicinām īpaši domāt par vecāka gadagājuma paaudzēm, iedrošinot un palīdzot tiem vairāk izmantot digitālus rīkus. Latvijas oficiālās statistikas portāls liecina, ka internets ir pieejams 91% Latvijas mājsaimniecību, kas ir ļoti augsts rādītājs un liek mums reālistiski raudzīties uz paradumu maiņu arī vecāko paaudžu vidū, savukārt jaunieši var būt lielisks paraugs un “mācībspēks” saviem vecākajiem ģimenes locekļiem, palīdzot tiem digitalizēties un tādejādi vienlaikus rūpēties par vidi,” stāsta Baltbārde.

JAL 2023. gada “Līderu programmā” ir pārstāvētas 15 Latvijas skolas Madonas Valsts ģimnāzija, Rīgas Hanzas vidusskola, Rīgas Valsts 1. ģimnāzija, Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzija, Rīgas Valsts klasiskā ģimnāzija , Daugavpils Valsts ģimnāzija, Rīgas Valsts 2. ģimnāzija, Jelgavas 4. vidusskola, Rīgas Franču licejs, Mārupes Valsts ģimnāzija, Rīgas tehniskā koledža, Ogres Tehnikums, Rīgas Teikas vidusskola, Jelgavas Valsts ģimnāzija un Draudzīgā aicinājuma Liepājas pilsētas 5. vidusskola.

 

 

Par AS “CleanR Grupa”

“CleanR  Grupa” pārvalda Latvijas vadošos uzņēmumus vides pakalpojumu jomā. Grupā ietilpst sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA “CleanR”, industriālo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums SIA “CleanR Verso”, ražotāju atbildības sistēmas uzņēmums SIA “Zaļā josta”, kā arī vides pakalpojumu uzņēmumi: telpu uzkopšanas uzņēmums SIA “Vizii”, pilsētvides apsaimniekošanas uzņēmums SIA “Vizii Urban” un daudzdzīvokļu namu pārvaldīšanas zīmols “Vizii Domus”.

Kopumā “CleanR Grupa” ikdienā rūpējas par vairāk nekā 50 tūkstošiem klientu un apkalpo vairāk nekā 500 tūkstošus Latvijas iedzīvotāju. Tāpat uzņēmumu raksturo augstākais digitalizācijas līmenis vides pakalpojumu nozarē, augsts klientu apkalpošanas standarts, kā arī līderība ilgtspējas un klimata neitralitātes jautājumos.

 

Papildu informācija plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem:

Zane Auziņa

AS “CleanR Grupa” sabiedrisko attiecību vadītāja

E-pasts: [email protected]

Mob. tālr.: +371 26119423

Pieteikties jaunumiem