Dzīvība reiz radās un joprojām rodas no šūnas. Šūna ir visa sākums, tā vairojas un dalās, tā satur visu svarīgo informāciju, lai būtu dzīvība. Arī vide ap mums ir dzīva, un mēs kopā esam atbildīgi par to.

Arī “CleanR” reiz sākās. 1944. gadā tika izveidots uzņēmums “Rīgas pilsētas attīrīšanas trests”, vairāk nekā 80 gados ir mainījušies īpašumtiesību statusi un nosaukumi, un uzņēmums ir kļuvis par Latvijā vadošo atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu un aprites ekonomikas līderi, kam rūp Latvijas vide un cilvēku labbūtība.

Vides izglītības konceptvieta ŠŪNA tika izveidota 2024. gadā kā “CleanR” dāvana Latvijas sabiedrībai savā 80. jubilejā. Pirmo gadu darbojoties Rīgā, šogad ŠŪNA atradīsies Latvijas kultūras galvaspilsētā!

Maijā un jūnijā ŠŪNA gaida Jūs ciemos Cēsīs, Rožu laukumā. ŠŪNAS darbību nodrošina “CleanR Grupa” sadarbībā ar Cēsu novada pašvaldību, attīstot ŠŪNU kā Latvijas kultūras galvaspilsētas tematiskā pīlāra “vide un klimata pārmaiņas” centrālo notikumu kopumu.

ŠŪNA ir notikums vides apziņai un pirmā vides izglītības konceptvieta ar mērķi sniegt unikālu pieredzi, veicināt izpratni par vidi, klimata pārmaiņām un ikviena artavu notiekošajās pārmaiņās.

ŠŪNĀ satiekas zinātne, māksla un kultūra, lai izglītotu, diskutētu, iedvesmotu, provocētu, izaicinātu domāt un rīkoties.

Ieskaties notikumos, uzzini par gaidāmiem pasākumiem un tiekamies ŠŪNĀ!

3. jūlijs
17.00 – 19.00
Domnīca: Dati kā aprites būvniecības pamats
Lai aprites principi kļūtu par nozares standartu, nevis atsevišķu projektu īpatnību, nepieciešama precīza un pieejama informācija par materiāliem, būvniecības un nojaukšanas procesiem, laika grafikiem, resursu apriti un iespējām to atkārtoti izmantot. Dati ir priekšnoteikums ilgtspējīgai pieejai būvniecībā. Domnīcā aplūkosim, kāda informācija par būvniecību Latvijā jau šobrīd ir pieejama, kas vēl trūkst un kā šos datus varētu efektīvāk apkopot un izmantot. Tiks iezīmēti arī galvenie izaicinājumi un potenciālie risinājumi ceļā uz datos balstītu aprites būvniecību. Domnīcu organizē Jaunā Būvniecības skola.
4. jūlijs
10.00 –11.30
Eiropas Klimata pakta vēstnešu brokastis “Muļķīgo jautājumu rīts ar Tomu Brici un Lauru Treimani”.
“Vai tad vasaras Latvijā vispār vairs nebūs?”, “Kāpēc to odu tik daudz?!”, “Laika prognozēm nevar ticēt – izgāju no mājas bez lietussarga un izliju līdz vīlītei!”. Šajā diskusijā meteorologs Toms Bricis un Eiropas Klimata pakta vēstnese Latvijā Laura Treimane runās par dažādiem, pat visneparastākajiem jautājumiem saistībā ar klimata pārmaiņām gan Latvijā, gan pasaulē.
4. jūlijs
17.00 – 19.00
Stāstu vakars “Dēkaiņu stāsti”
Latvijā ir daudz dēkaiņu un piedzīvojumu meklētāju, kuri savā ceļā guvuši neatsveramas mācības un pieredzes. Stāstu vakarā viņi dalīsies ar savu neticamo ceļojumu un pārdzīvojumu pieredzi – gan skrienot cauri mežiem, peldot pāri jūrām, nakšņojot zem zvaigžņotām debesīm, gan atklājot sevī spēku vietās, kurās šķietami nekas vairs nav iespējams.
5. jūlijs
15.00 – 16.00
Koncerts Šūnā “Dabas skaņas”
Koncerts būs veltīts dabai un tās neredzamajām vibrācijām – skaņām, kas mūs ieskauj ikdienā, bet kuras reti kad sadzirdam. “Šūnas” īpašajā akustikā taps stundu gara skaņas pastaiga starp vidi un klusumu.
6. jūlijs
13.00 - 16.00
Vides un klimata īsfilmu seansi
Vides un klimata īsfilmu seansos būs skatāmi vietējo un starptautisku autoru darbi, kuros runā par klimata pārmaiņām, dabas ritmiem un cilvēka mijiedarbību ar vidi. Tie būs stāsti par mūsu kopīgo māju, kurā dzīvojam: zemi, vidi un klimatu.
7. jūlijs
ŠŪNA atpūšas!
8. jūlijs
17.00 – 19.00
Saruna par invazīvo sugu ierobežošanas pasākumiem Cēsu novadā
Iedzīvotāji aicināti uz informatīvu sarunu par aktuālajiem invazīvo sugu ierobežošanas pasākumiem Cēsu novadā. Uzmanība tiks pievērsta divām īpaši problemātiskām sugām mūsu reģionā – Spānijas kailgliemežiem un Sosnovska latvāņiem. Pārrunāsim to izplatības riskus, ietekmi uz vidi, kā arī efektīvākās ierobežošanas metodes gan pašvaldības, gan iedzīvotāju līmenī. Sarunas dalībnieki: Cēsu novada pašvaldība, Dabas aizsardzības pārvalde, Valsts augu aizsardzības dienests.
9. jūlijs
17.00 - 19.00
Saruna un lekcija “Kārtība mājās”
Aicinām uz iedvesmojošu sarunu par kārtības nozīmi ikdienā un mājas vidē! Praktiski padomi, kā sākt un uzturēt kārtību mājās bez pārslodzes un vainas sajūtas, kā arī jauns skatījums uz lietu uzkrāšanu, atbrīvošanos no liekā un emocionālajiem aspektiem, kas ar to saistīti. Šī saruna būs vērtīga ikvienam, kurš vēlas ieviest vairāk viegluma un skaidrības savās mājās un prātā. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Sarunas vadītāja: Laura Barone, Kārtības vēstnese
10. jūlijs
17.00 – 20.00
Aušanas darbnīca no otrreizējiem materiāliem “Zirga deķis”
Zirga deķi var izmantot gan uz grīdas, gan kā stilīgu dekoru uz galda, gan piknikam brīvā dabā. Tā ir praktiska tekstila lieta, kurai vari piešķirt savu īpašo rakstu un krāsas. Nāc un uzaud savu zirga deķi, apgūstot aušanas pamatus kopā ar meistariem, ievērojot tradicionālas aušanas praksi, kur nekas netiek izniekots. Nodarbība piemērota gan iesācējiem, gan tiem, kam jau ir pieredze aušanā. Lūgums ņem līdzi kokvilnas vai vilnas audumus un apģērbu, ko varēsi izmantot krāsainajiem rakstiem savā deķī!
11. jūlijs
17.00 – 19.00
Izzinoša nodarbība ģimenēm “Lupatiņu piedzīvojumi animācijā”
Animācija ir aizraujoša un vizuāli izteiksmīga pieredze ne tikai uz ekrāniem, bet arī tapšanas procesā. Nodarbībā veicināsim bērnu ikdienas prasmju pilnveidi, parādīsim nebeidzamās radošuma iespējas un vairosim zināšanas par animācijas filmām. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Sarunu un radošu uzdevumu formā darbnīcu vadīs Andra Briede, animācijas studija “AtomArt”.
12. jūlijs
15.00 – 17.00
Grāmatas “Plastmasas huligāni” autores Agneses Vanagas radošā stāstu darbnīca “Plastmasas huligāni”
Radošā stāstu darbnīca atklās, kāda ir grāmatas varoņu saistība ar dabai draudzīgu dzīvesveidu. Tikšanās laikā bērni meklēs atbildes jautājumiem par dabas piesārņojumu un uzzinās pārsteidzošus faktus. Darbnīcas otrajā daļā autore bērnus aicinās veidot pašiem savus varoņus no dažādiem sadzīves priekšmetiem, bet noslēgumā – kopīga multfilmas "Dusmukule" skatīšanās.
13. jūlijs
17.00 – 21.00
XIII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētku noslēguma koncerts TE-AUST
Svētki vienmēr ir brīdis, kas mūs tuvina! Ja šogad nav iespēju būt noslēguma koncertā klātienē, aicinām piedzīvot šo īpašo notikumu kopā, tepat ŠŪNĀ, vērojot svētkus tiešraidē! Nāc un sajūti svētku garu!
“Es neesmu nekāds zaļais!”

 

Iedomājies, ka vienā mirklī visa pasaule, ko pazīsti, pārvēršas par milzīgu atkritumu izgāztuvi. Kā tu rīkotos? Vai tu būtu tas, kurš glābj pasauli, vai tas, kurš noskatās, kā tā iet bojā?

Multimediālā izrāde “Es neesmu nekāds zaļais!” ir provokatīvs stāsts par vidi, klimatu pasauli, kādu esam radījuši. Šis nav parasts teātris – tas ir piedzīvojums, kas ievilks tevi notikumu virpulī un liks aizdomāties par to, kas patiesībā ir svarīgs.

“Mēs dzīvojam izšķirošā mirklī, kurā pirmo reizi mēs patiešām izprotam gan vides problēmas, gan risinājumus. Jautājums ir – vai rīkosimies un strādāsim pie risinājumiem vai vienkārši būsim vērotāji iznīcības procesā?” jautā National Geographic foto žurnālists Braiens Skerijs (Brian Skerry).

Performance paredzēta vidusskolas klasēm. Tā būs skatāma no 6.-27. maijam vides izglītības konceptvietā “Šūna”, Cēsīs, Rožu laukumā.
Ieeja ir bez maksas. Vietu skaits ierobežots, tāpēc aicinām pedagogus pieteikt izrādes apmeklējumu. Precīzi pieejamie laiki reģistrācijas saitē.

Režisore: Sabīne Alise Ozoliņa
Producente: Ieva Kolosova
Dramaturģe: Kintija Stūre
Lomās: Matīss Kučinskis, Krists Jēkabsons, Velta Birze, Māris Pīlācis
Paplašinātās realitātes fiksētājs: Emīls Alps
Televizoru meistars: Simeons Deikins

 

Izglītojoša erudīcijas spēle “Vai Tu vēlies būt piecionārs?” 

Leģendām apvītā Cēsu Jauniešu mājas erudīcijas spēle “Vai Tu vēlies būt piecionārs?” iziet ārpus ierastās vides un pārceļas uz Šūnu. Ikviens jaunietis aicināts pārbaudīt savas zināšanas par tēmām, kas saistītas par vidi un aktuālajiem notikumiem pasaulē un Latvijā. 

Piedalīties var gan individuāli, gan komandā. Nāc un noskaidro – vai Tu vēlies (un vari!) būt piecionārs? 

Iepriekšēja pieteikšanās: https://ej.uz/piecionars