
“CleanR Grupa” pērn attīstībā investējusi vairāk nekā 11 miljonus eiro
AS “CleanR Grupa” (Grupa), kas pārvalda Latvijā vadošos uzņēmumus vides pakalpojumu jomā, 2024. gadu noslēgusi ar stabilu izaugsmi un pozitīviem finanšu rezultātiem – apgrozījums pieaudzis par 19%, sasniedzot 121 miljonu eiro, bet investīcijas Grupas ražošanas attīstībā, modernizācijā un tirgus paplašināšanā – 11,1 miljonu eiro, liecina Grupas 2024. gada pārskats.
Grupas aktīvu vērtība 2024. gadā bija 104,5 miljoni eiro – par 15% vairāk nekā 2023. gadā, pašu kapitāls bija 53,7 miljoni eiro, savukārt EBITDA sasniedza 25,5 miljonus eiro – par 28% vairāk nekā 2023. gadā.
Pērn Grupa fokusējās uz koncerna stratēģisku restrukturizāciju un biznesa paplašināšanu, mērķtiecīgi iegādājoties jaunus uzņēmumus un paplašinot savas darbības jomas atkritumu apsaimniekošanas un vides pakalpojumu nozarēs. Īpaša uzmanība tika pievērsta efektivitātes uzlabošanai, digitalizācijai un ilgtspējīgas uzņēmējdarbības principu integrācijai visos Grupas uzņēmumos.
“Izaugsme ir bijusi visās mūsu biznesa līnijās, kas ir izveidotas Grupas reorganizācijas rezultātā. Esam snieguši arī nozīmīgu ieguldījumu Latvijas tautsaimniecībā – Grupas uzņēmumi 2024. gadā valsts budžetā nodokļos iemaksājuši 23,3 miljonus eiro – par 17% vairāk nekā iepriekšējā gadā. Arī pērn mēs turpinājām paplašināt un modernizēt infrastruktūru – izbūvēti vairāk nekā 260 pazemes konteineri, kas ne tikai uzlabo pilsētvides estētiku, bet arī ļauj optimizēt loģistiku un samazināt degvielas patēriņu. 67% no mūsu specializētā autoparka ir zemo emisiju transportlīdzekļi,” stāsta CleanR Grupas valdes priekšsēdētājs Juris Gulbis. “Mūsu izpratnē atkritumi ir resurss, ko, sašķirojot un pārstrādājot, var atgriezt saimnieciskajā apritē. 2024. gadā esam savākuši vairāk nekā trīs miljonus kubikmetru dažādu atkritumu, no tiem apritē atgrieztas vairāk nekā 240 000 tonnas resursu – sašķirotu un pārstrādātu materiālu un izejvielu, kas tālāk nodoti atkārtotai izmantošanai vai pārstrādei. Šie rezultāti apliecina mūsu apņēmību samazināt resursu patēriņu, veicināt valsts aprites ekonomikas mērķu sasniegšanu un stiprināt tautsaimniecības attīstību,” piebilst Gulbis.
Pērn Grupa turpināja stiprināt korporatīvās pārvaldības modeli, izveidojot divus jaunus uzņēmumus – “CleanR Industry”, kas apvieno plastmasas pārstrādes un ražošanas atkritumu apstrādes funkcijas, un “CleanR NĪ”, kas pārņēma Grupas nekustamo īpašumu apsaimniekošanu. Grupa arī paplašināja darbību, iegādājoties 49% SIA “Tranzīts L” kapitāldaļu un 100% SIA “Lautus” – uzņēmumu, kas specializējas medicīnas un bīstamo atkritumu apsaimniekošanā.
Atkritumu apsaimniekošana
Atkritumu apsaimniekošanas nozarē 2024. gads iesākās ar obligāti šķirojamo atkritumu spektra paplašināšanu, no 1. janvāra par šķirojamiem definējot bioloģiski noārdāmus atkritumus. BIO atkritumu dalīta vākšana jānodrošina visiem atkritumu apsaimniekotājiem sadarbībā ar pašvaldībām. Šī ir nozīmīga iniciatīva, kas ir daļa no valsts ilgtermiņa stratēģijas samazināt poligonos noglabājamo atkritumu apjomu.
Pērn “CleanR” guva panākumus vairākos pašvaldību iepirkumos. Uzņēmums uzvarēja Ogres novada pašvaldības rīkotajā iepirkumā, iegūstot tiesības sniegt pakalpojumus Ikšķiles pilsētā un Tīnūžu pagastā turpmākos septiņus gadus. Tāpat uzņēmums ieguva tiesības sniegt atkritumu apsaimniekošanas pakalpojumus Ķekavas novadā un Jūrmalas valstspilsētā.
Pērn CleanR turpināja ieguldīt dalītās atkritumu vākšanas infrastruktūrā. Tika uzstādīts mērķis attīstīt pazemes konteineru infrastruktūru, izbūvējot 50 pazemes konteineru laukumus, taču šo plānu izdevās pārsniegt – 2024. gadā izbūvēti jau 67 laukumi. Turklāt aprēķināts, ka ieviešot pazemes konteineru risinājumu, izvešanas maršrutos degvielas patēriņa ietaupījums vidēji sasniedz 20%.
Savukārt “CleanR Grupas” industriālo atkritumu un būvgružu apsaimniekošanas uzņēmums “CleanR Verso” veica vērienīgu modernizāciju Latvijā lielākajā būvgružu šķirošanas un pārstrādes centrā “Nomales”. Centrs tika aprīkots ar Baltijā jaudīgāko elektrisko atkritumu smalcinātāju, kas būtiski uzlabo pārstrādes procesu efektivitāti un samazina ietekmi uz vidi.
Vides pakalpojumi
Vienlaikus Grupa turpina stiprināt pozīcijas pilsētvides servisa jomā. Grupas uzņēmums “Vizii Urban” pārskata periodā uzvarējis Rīgas pilsētas iepirkumā par transporta būvju uzturēšanu Ziemeļu rajonā un Vidzemes priekšpilsētā līdz 2029. gadam. Savukārt “Vizii Urban” ietilpstošais pilsētvides uzturēšanas uzņēmums “KOM-AUTO” paplašināja savu darbību Vidzemes reģionā, nodrošinot ceļu uzturēšanas darbus Amatas apvienības pārvaldes teritorijā. Tāpat “KOM-AUTO” paplašināja apkalpojamo ģeogrāfiju, uzsākot ceļu uzturēšanas darbus arī Līgatnes pilsētā un pagastā, kā arī Bauskas un Rēzeknes novados. Papildus nostiprinot savas pozīcijas Cēsu pilsētā un iegūstot tiesības uz pieciem gadiem uzturēt pilsētvidi.
Savukārt Grupai piederošais telpu uzkopšanas uzņēmums “Vizii” pārskata periodā paplašināja tehnoloģiju klāstu, palielinot uzkopšanas robotu skaitu līdz 21 vienībai. Vienlaikus “Vizii” ieviesa inovatīvu risinājumu telpu uzkopšanas nozarē – digitālu komunikācijas un klientu apkalpošanas rīku – pirmo mobilo kvalitātes aplikāciju, ar kuras palīdzību uzkopjamo objektu darbinieki tiešsaistē var novērtēt paveikto uzkopšanas darbu kvalitāti.
Ražotāju atbildības sistēma
Pagājušā gada 1. jūlijā stājās spēkā tekstila ražotāju atbildības sistēma (RAS), kas paredz Dabas resursa nodokļa attiecināšanu uz uzņēmumiem, kas pirmie Latvijas teritorijā pārdod vai savai saimnieciskajai darbībai izmanto tekstilizstrādājumus. Grupā ietilpstošais ražotāju atbildības sistēmas uzņēmums “Zaļā josta” pirmajā pusgadā veica sagatavošanās darbus jaunā RAS ieviešanai, gan apzinot uzņēmumu loku, uz ko attiecināma sistēmas darbība, informējot un izglītojot gan uzņēmumus, gan plašāku sabiedrību par atbildīgu un korektu tekstila atkritumu šķirošanu un apsaimniekošanu.
Ilgtspēja, aprites ekonomika un vides izglītība
Pārskata gadā attīstot ilgtspējas pārvaldību un ziņošanu, Grupa turpināja apzināt savu klimata ietekmi, aprēķinot tās radīto siltumnīcefekta emisiju apjomu. Grupas uzņēmumi kopumā radījuši 112 157 tonnas CO₂ ekvivalenta emisiju. Vienlaikus, pateicoties uzņēmumu darbībai – ievērojamiem resursu atgriešanas apjomiem saimnieciskajā apritē – novērstais emisiju daudzums ir 1,2 reizes lielāks nekā pašu radītais. Tāpat 2024. gadā Grupa izvērtēja tās uzņēmumu saimnieciskās darbības atbilstību Eiropas Savienības Taksonomijas regulas prasībām. Izvērtējuma rezultātā secināts, ka 64% darbības izmaksu, 70% apgrozījuma un 50% kapitālieguldījumu atbilst ilgtspējīgu saimniecisko darbību kritērijiem.
“Mēs apzināmies mūsu Grupas uzņēmumu ietekmi uz aprites ekonomikas procesu veicināšanu Latvijā un kā vides pakalpojumu nozares līderis esam uzstādījuši sev augstus ilgtspējas atbilstības mērķus. Tiecoties sabalansēt biznesa izaugsmi ar Eiropas Savienības Zaļā kursa un Taksonomijas regulas mērķiem, mums ir būtiski saglabāt augstu ilgtspējīgo darbības rādītāju proporciju – gan klimata risku mazināšanas plāns, gan ekoloģiskās pēdas veselīgs balanss, rūpējoties par novērsto emisiju pārliecinošu pārsvaru pār radītajām, gan taksonomijai atbilstīgo jeb “zaļo” kapitālieguldījumu apjoms ir instrumenti, kā rūpējamies par mūsu uzņēmumu ietekmes efektīvu pārvaldību,” pauž Grupas valdes locekle, kas šogad ir arī Eiropas Klimata pakta vēstnese Latvijā, Agita Baltbārde.
“Pērn daudz ieguldījām arī sabiedrības vides izglītības veicināšanā un sadarbībā ar ietekmes pusēm– tika izveidota pirmā vides izglītības konceptvieta Latvijā “Šūna”, kas šogad turpinās darbu ārpus Rīgas; tāpat, iesaistot 100% visas Latvijas pašvaldības, tika izveidots pirmais zinātniski pamatotais apritīguma izpētes rīks “Aprites ekonomikas indekss”. Tieši caur dalīšanos zināšanās un pieredzēs, mēs varam nonākt pie vienotas un visaptverošas izpratnes par vides ilgtspēju un aprites ekonomikas procesiem, lai, visām pusēm iesaistoties, ieguldītu Latvijas tautsaimniecības efektīvākā attīstībā. Mēs apzināmies savu kā nozares līdera lomu un atbildību iesaistīt savus klientus, partnerus un ietekmes puses apritīguma ieviešanā Latvijā,” stāsta Baltbārde.
Aizvadītajā gadā Grupas attīstību nodrošināja vairāk nekā 1800 darbinieki, kas pārstāvēja 120 dažādas profesijas – no tehniķiem un vides speciālistiem līdz atkritumu savācējiem, dispečeriem un datu analītiķiem. “Šī daudzveidīgā komanda ir Grupas darbības dzinējspēks, kas ik dienu nodrošina kvalitatīvus un ilgtspējīgus vides pakalpojumus visā Latvijā, vienlaikus veidojot vienotu, mērķtiecīgu organizāciju ar plašu profesionālo spektru,” saka Gulbis.
“Gandarījums, ka mūsu darbs un rūpes par atbildīgu uzņēmējdarbību, ir novērtēts arī no valsts un partneru puses. CleanR pērn saņēmis Valsts vides dienesta Zaļās izcilības balvu, CleanR Grupas investoru attiecības novērtētas no Nasdaq Baltic biržas puses, esam saņēmuši Tieslietu ministrijas, Latvijas Bankas un Korporatīvās pārvaldības konsultatīvās padomes Ilgtspējīgas pārvaldības novērtējumu par ietekmes pušu attiecību vadību un Korporatīvās pārvaldības indeksā uzrādījuši strauju kāpumu. Tas nav bijis pašmērķis, tomēr kalpo kā apliecinājums augstiem korporatīvās pārvaldības standartiem Grupā,” uzsver Agita Baltbārde.
Pagājušajā gadā izstrādāta CleanR Grupas biznesa attīstības stratēģija 2025–2027, nosakot uzņēmuma stratēģiskās prioritātes un iezīmējot galvenos attīstības virzienus, kas palīdzēs sasniegt izvirzītos mērķus. Stratēģijas galvenais pamatelements ir efektivitāte visās Grupas darbības jomās, kā arī attīstība caur M&A darījumiem.
“2025. gadā turpinām stiprināt korporatīvo pārvaldību un pilnveidot procesus, lai veicinātu organisku izaugsmi, Grupas uzņēmumu savstarpējās sinerģijas un nodrošinātu ilgtspējīgu attīstību. Mūsu mērķis ir saglabāt augstus caurskatāmības un atbildīgas uzņēmējdarbības standartus, sabalansējot tos ar biznesa paplašināšanās un klientu servisa digitalizācijas plāniem,” uzsver valdes priekšsēdētājs.
AS “CleanR Grupa” 2024. gada finanšu pārskats.
Par AS “CleanR Grupa”
“CleanR Grupa” pārvalda Latvijas vadošos uzņēmumus vides pakalpojumu jomā. Grupā ietilpst sadzīves atkritumu apsaimniekošanas uzņēmums “CleanR”, industriālo atkritumu un būvgružu apsaimniekošanas uzņēmums “CleanR Verso”, atkritumu pārstrādes uzņēmums “CleanR Industry”, ražotāju atbildības sistēmas uzņēmums “Zaļā josta”, komerctelpu uzkopšanas uzņēmums “Vizii” un pilsētvides servisa uzņēmums “Vizii Urban”.
Grupas uzņēmumi ikdienā apkalpo vairāk nekā pusmiljonu Latvijas iedzīvotāju. Uzņēmumu raksturo augstākais digitalizācijas līmenis vides pakalpojumu nozarē, augsts klientu apkalpošanas standarts, līderība ilgtspējas un aprites ekonomikas pamatprincipu ieviešanā. “CleanR” kopā ar “Zaļo jostu” izveidojis vides izglītības platformu videspratiba.lv, kurā vienuviet apkopota praktiska un aktuāla informācija par pareizu šķirošanu un ilgtspējīgu dzīvesveidu. AS “CleanR Grupa” ir 100% Latvijas kapitāla uzņēmums, kura dibinātājs un padomes priekšsēdētājs ir Guntars Kokorevičs.